Nehéz évük volt a pénzügyi szektor nem banki intézményeinek 2022-ben, a legtöbb csapás a volatilis pénz- és tőkepiacokon kívül a biztosítási szektort érte, amelynek szereplői az MNB tőkepuffer előírásának köszönhetően maradhattak mindannyian talpon az utóbbi időben. Rajtuk kívül a pénztárakkal, alapkezelőkkel, befektetési és pénzügyi vállalkozásokkal is foglalkozik a jegybank friss jelentése.
Teljesítheti idén a magyar biztosítási szektor az MNB korábbi 5 éves kivetítésében szereplő fő számot, miután a díjbevétele várhatóan meghaladja az 1300 milliárd forintot. Érdemben javultak a unit-linked termékek megmaradási számai (átlagosan 7,12 évesek voltak a tavaly megszűnt szerződések), a minősített fogyasztóbarát otthonbiztosítások (MFO) azonban nagyon lassan indulnak be, még csak ötezres darabszám környékén jár a piac - mondta ma az MNB igazgatója.
Új kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) indexet vezetett be a Magyar Nemzeti Bank, amely azt mutatja: tavaly országos átlagban 9 százalékkal, Budapesten 15 százalékkal drágultak a kötelező biztosítások. Az új indextől a kgfb-piaci verseny erősödését várja a felügyelet. Sajtótájékoztatón mutatták be a részleteket.
Miért van az, hogy ha nyugdíjról van szó, a legtöbb magyar úgy gondolja, az jár neki, de, hogy miből lesz nyugdíj, azt már csak kevesen gondolják át és még kevesebben tesznek érte. A Portfolio október 1-jei Öngondoskodás konferenciáján a nyugdíj-megtakarítási piac neves képviselőit kérdezzük arról, miért csökken a nyugdíj-megtakarítási termékek iránti kereslet, valóban jó ötlet lenne-e a jóléti alapok felállítása és mi lesz, ha berobban a piacra a nyugdíjkötvény.
Az új szabályozás, többek között az IDD miatt előnybe kerülnek a nagyobb szereplők a magyar biztosításközvetítői piacon, aminek hatására koncentrálódás, konszolidáció várható - hangzott el az FBAMSZ mai biztosítási konferenciájának értékesítésről szóló panelbeszélgetésében. A MABISZ elnöke szerint a technológiai változások hosszú távon az alkuszok létjogosultságát fenyegetik a lakossági nem-életbiztosítások területén.
A bankok 14,1%-os megtérülésénél magasabb, 18,9%-os tőkearányos megtérülést ért el tavaly a magyar biztosítási szektor (ráadásul magas tőkemegfelelés mellett), ami rég látott, 50,4 milliárd forintos profitot jelent - ismertette elsőként a Portfolio mai Biztosítás 2017 konferencián Nagy Koppány, az MNB igazgatója. A díjbevételek a friss jegybanki adatok szerint tavaly 4,4%-kal nőttek. Az etikus szabályozás felezte az elérhető életbiztosítási konstrukciók számát, és negyedével csökkentette a költségét.
A befektetők jelentős része még mindig nincs tisztában azzal, milyen megtakarítás mellett köteleződik el akár évtizedekre, amikor biztosítást köt, a biztosítások értékesítői pedig olykor épp e hiányos tudásból húznak hasznot. Éppen ezért némi félelemmel vegyes érdeklődés övezi a szakmában az MNB új, "etikus életbiztosítási koncepcióját", amely jobban védené az ügyfeleket. Az új szabályokról egyelőre kevés konkrétum látott napvilágot, ám alapjaiban határozhatják meg a megtakarítási célú életbiztosítások értékesítését 2017-től. Nagy Koppány MNB-igazgató megosztotta velünk, mi tudható az előkészítés jelenlegi szakaszában a várható intézkedésekről.
Szeretné az MNB, hogy kikerüljön az életbiztosítások költségmutatójából a kockázati védelem költsége, közeledjen egymáshoz az élet- és a nem-élet üzletág jutalékrendszere, és elsősorban ne vagyonkezelésből, hanem a nyújtott kockázati védelemből profitáljanak a biztosítók - mondta Nagy Koppány MNB-igazgató az FBAMSZ siófoki konferenciáján.
Pénzügyi felügyeleti és fogyasztóvédelmi szerepet egyaránt betölt az MNB az új felügyeleti struktúrában, a kettő teljesen kiegészíti egymást - ismertette Nagy Koppány igazgató a Portfolio.hu csütörtöki biztosítási konferenciáján. Pozitív üzenet a biztosítási szakma számára, hogy élénk párbeszédet tart szükségesnek az MNB az új szabályok, ajánlások kidolgozásához. A közeljövőben ilyet (ajánlást) a nyugdíjbiztosításokkal kapcsolatban fog kiadni a jegybank.
A biztosítókkal is olyan kemény lesz az MNB, mint a bankokkal szemben? Mik a víziói a biztosítási piacon az új felügyeleti rendszerben? Mi vár a biztosítási közvetítőkre, az életbiztosításokra és lesz-e direkt kárrendezés a kötelező biztosításoknál? Többek között ezekre a kérdésekre válaszolt a Portfolio.hu-nak Nagy Koppány, akit néhány hónapja neveztek ki az MNB biztosítási piacért is felelős igazgatójává. Biztosítási Konferenciánkon Nagy Koppány is előadást tart. Jelentkezzen Ön is!
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Itt vannak az ismert részletek.
Egy felmérés eredményeit tette közzé az EY.
Több részlet is napvilágot látott.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?